Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opatowie dzięki kwestom odnowiono 14 cennych nagrobków. Czekają kolejne

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Opatowie już po raz 12. odbędzie się kwesta, którą organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Dzięki pieniądzom renowację przechodzą cenne nagrobki, które stanowią historię naszego miasta. Zobacz na kolejnych zdjęciach co odnowiono.
W Opatowie już po raz 12. odbędzie się kwesta, którą organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Dzięki pieniądzom renowację przechodzą cenne nagrobki, które stanowią historię naszego miasta. Zobacz na kolejnych zdjęciach co odnowiono. Sandra Krakowiak
W Opatowie już po raz 12. odbędzie się kwesta, którą organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Dzięki pieniądzom z poprzednich zbiórek udało się odnowić 14 cennych nagrobków i pomników.

W Opatowie odnawiają zabytkowe nagrobki

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej organizuje 12. kwestę, z której pieniądze przeznaczone są na renowacje cennych nagrobków. Do tej pory udało się odnowić 14 pomników, które są cenne, zwłaszcza dla historii miasta. Jak przyznaje Andrzej Żychowski członek zarządu towarzystwa, renowacja wcale nie jest ani prosta ani tania.

- Trzeba jasno powiedzieć, że odnowienie pomnika kamiennego na opatowskim cmentarzu to jest koszt około 10 tysięcy złotych. To nie jest mała kwota. Dla pojedynczej osoby taki koszt to spory wydatek. My zaczynamy zawsze od poszukiwania rodziny, czy ktoś jest z tej rodziny, kto mógłby nas wesprzeć w tych działaniach – mówi pan Andrzej.

Zobaczcie odnowione nagrobki na cmentarzu w Opatowie

Pierwszym z nagrobków, które Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej odnawiało był nagrobek Seweryna Horodyskiego.
- Było to zniszczone ogrodzenie, plus część która była wykonana z żelaza. Trzeba było rozebrać wszystkie te elementy, odlać nowy krzyż i dopiero to złożyć. Znaleźliśmy rodzinę Seweryna Horodyskiego, część z nich mieszka w Warszawie, część w Sandomierzu. On spoczywa tutaj ze swą pierwszą małżonką i jego życzeniem było pochowanie go w Opatowie. Jest to jeden z dwóch honorowych obywateli Opatowa. To niezmiernie zasłużona postać dla Opatowa – zaznacza członek towarzystwa.

Opatowski cmentarz skrywa wiele zabytkowych i cennych nagrobków, które świadczą o bogatej historii naszego miasta.

- Tutaj gdzie stoimy (po wejściu bramą na cmentarz po prawej stronie – przyp. Red.) jest takie miejsce, my to nazywamy „trójkątem lekarzy”, ponieważ tutaj byli chowani opatowscy lekarze w połowie XIX wieku. Mamy tu lekarzy, którzy pracowali wtedy kiedy powstał szpital w Opatowie. Doktor Ludwik Bukowiecki, był powstańcem styczniowym i tutaj się ożenił, zmarł na tyfus pracując w szpitalu. Ten grób odnowiliśmy, niestety rodziny w tym przypadku nie ma. Syn doktora Bukowieckiego był zasłużony dla Polski, był prokuratorem generalnym, miał jedną córkę, która zmarła w młodym wieku i ten grób odnawialiśmy sami. Obok grób rodziny Malholme. To była francuska rodzina, która związała się z Polską i po śmierci doktora, który pracował w opatowskim szpitalu został tutaj pochowany. Tutaj też nie znaleźliśmy rodziny. Obok również jest pochowany doktor Pogorzelski, doktor Olbrycht. W górnej części cmentarza znajduje się nagrobek doktora Wiciejewskiego. Dla przeciętnego mieszkańca Opatowa nazwisko to nic nie mówi

– wyjaśnia.

Renowację przeszedł także nagrobek naczelnika powiatu opatowskiego Leona Lochmana. Odnowiono też pomnik nagrobny uczestnika kampanii napoleońskich Józefa Korytyńskiego oraz dwa pomniki Rosjan, z okresu zaborów.
Dzięki zbiórkom udało się także zabezpieczyć najstarszą płytę na cmentarzu z 1802 roku, pod którą spoczywa kantor opatowskiej kolegiaty, ksiądz Józef Grudziński.

- To jest ważne, bo na cmentarzu opatowskim nie znaleźliśmy żadnego nagrobka, który byłby starszy jest to świadectwo tego, że najprawdopodobniej te początki cmentarza opatowskiego to jest rok 1802. Oczywiście ten nowy, nie ten który znajdował się przy kolegiacie – dodaje Andrzej Żychowski.

Największą renowację i największe zadanie dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej to były prace związane z grobem rodziny Gano.
- Stanisław Gano szef polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Ten grób ma dużą powierzchnię, duża płyta kamienna. Jakimś cudem się to udało zrobić, tuz przed uroczystościami nadania mienia Stanisława Gano Szkole Podstawowej numer 1 w Opatowie. My w sposób niezwiązany ze szkołą, odnowiliśmy ten grób, co ciekawe przyjechała także na uroczystości rodzina Gano. Grobowiec był kompletnie zniszczony. Ówczesny burmistrz Opatowa, Andrzej Chaniecki uczestniczył w uroczystościach w Maroku, gdzie zmieniano na tym grobie płytę i tę część gdzie była informacja o generale Gano, dzięki pomocy ambasadora, udało się przewieźć do Polski i umieścić na tym nowo przygotowanym grobowcu – tłumaczy Andrzej Żychowski i dodaje, że opatowski cmentarz ma niezliczoną liczbę cennych pod względem historycznym, nagrobków. Ile z nich się uda uratować, tego nie wiadomo ale trzeba się starać – podsumowuje.

Zobaczcie odnowione nagrobki na cmentarzu w Opatowie

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej będzie kwestowało po raz 12. Czytaj więcej tu:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto