Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo osób na cmentarzu parafialnym w Opatowie w niedzielę, 29 października. Kwestuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Sporo osób odwiedziło opatowski cmentarz w niedzielę, 29 października. Członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej rozpoczęli kwestowanie.
Sporo osób odwiedziło opatowski cmentarz w niedzielę, 29 października. Członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej rozpoczęli kwestowanie. Sandra Krakowiak
Sporo osób, w niedzielę 29 października odwiedzało cmentarz parafialny w Opatowie. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej prowadzą kwestę, z której pieniądze przeznaczą na odnowienie starych pomników.

Mnóstwo osób odwiedziło opatowski cmentarz

W niedzielę, 29 października mnóstwo osób odwiedziło cmentarz parafialny w Opatowie. W weekend odwiedzają groby bliskich. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają daleko.

Piękna pogoda sprzyjała spacerom po cmentarzu. Wszystkich Świętych to dla wielu osób szczególny czas. Ludzie odwiedzają groby swoich bliskich. Zapalają znicze, kupują wiązanki.

Odwiedzamy groby najbliższych ale i dalszych krewnych. Sprzątamy groby i porządkujemy teren wokół. Tak było w niedzielę w Opatowie. Zobacz zdjęcia:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

W niedzielę, 29 października można było także wrzucić grosz do puszek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.

- Dziś kwestujemy w nieco mniejszym składzie niż 1 listopada – mówi Tomasz Kucharski prezes towarzystwa. - Udało się zebrać kilka osób, które chciały wesprzeć naszą działalność i kwestujemy dziś. Oczywiście, 1 listopada kwesta będzie większa, więcej osób będzie kwestowało a zaczynamy od rana. Pieniądze przeznaczamy na ratowanie starych i zabytkowych grobów, których jest bardzo dużo na naszym cmentarzu

– dodaje prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.

Artur Lis, który w niedzielę zbiera pieniądze zauważa, że dużo osób dołącza do akcji.
- Sporo osób odwiedza opatowską nekropolię, chętnie wrzucają pieniążki. To nie muszą być duże kwoty, wystarczy przysłowiowy grosz – dodaje.

O kweście czytaj tutaj:

Historia Dnia Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się najprawdopodobniej z tradycji wspominania wszystkich męczenników chrześcijańskich w jednym dniu, która pojawiła się już w IV wieku na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Zgodnie z ludowymi przesądami wierzono, że w nocy z 31 października na 1 listopada dusze zmarłych wracają do świata żywych i odwiedzają swoją rodzinę. Dlatego też niektórzy zostawiają otwarte drzwi, czy okna. W środę, 1 listopada przysługuje dzień wolny od pracy.

1 listopada zaczęto obchodzić w Rzymie prawdopodobnie w 741 roku. To wtedy papież Grzegorz III ufundował oratorium w watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Wcześniej święto obchodzono w maju. 2 listopada to dzień wspominania wszystkich wiernych zmarłych. Modlitwy odprawiane wówczas są głównie w intencji zbawienia dusz przebywających w czyśćcu. Dzień Zaduszny nie jest wolny od pracy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto