Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opatowie w hołdzie bohaterom Niezłomnym, na Skwerze Żołnierzy Wyklętych odpalono race. Zobacz zdjęcia i wideo z uroczystości

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 12 lat
W hołdzie bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego w piątek, 1 marca na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Opatowie zorganizowano uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była modlitwa, przemówienia i złożenie kwiatów. Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odpalono race.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Opatowie

1 marca obchodzimy uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest on hołdem dla niezłomnych bohaterów, którzy wraz z zakończeniem II wojny światowej rozpoczęli walkę z sowieckim okupantem.

Mieszkańcy Opatowa uczcili pamięć żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego tradycyjnie już, na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła modlitwa, którą poprowadziła ksiądz Michał Spociński, proboszcz parafii świętego Marcina w Opatowie.

- Dziękując im za bohaterstwo, prośmy Ojca Niebieskiego, aby dał im chwałę nieba, a nam pielgrzymującym, abyśmy umieli żyć godnie i szlachetnie dla ojczyzny

– powiedział proboszcz.

W hołdzie bohaterom na Skwerze Żołnierzy Wyklętych odpalono race i odśpiewano hymn. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców. Burmistrz miasta i gminy Opatów, Grzegorz Gajewski podkreślił, że cieszy się z licznej obecności mieszkańców, delegacji instytucji, którzy zebrali się, by uczcić ten wyjątkowy dzień.
- My tutaj w Opatowie i pewnie też w innych miastach, ale tutaj mamy ten Skwer Żołnierzy Wyklętych, z którego możemy być dumni, my tutaj odbudowujemy pamięć o tych ludziach. Wyciągamy ich z tych bezimiennych mogił, w których do tej pory jeszcze spoczywają. Musimy wiedzieć, że to nie jest epizod, komuniści zabili ponad 21 tysięcy bohaterów – Polaków – patriotów. To nie byli jacyś obcy ludzie, to byli Polacy i to święto, które dzisiaj obchodzimy jest świętem – powiedział burmistrz.

Grzegorz Gajewski dodał również, że opatowski skwer ma przypominać o dramacie 250 tysięcy więzionych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy stracili życie w walce o wolną Polskę.

Tomasz Staniek, starosta powiatu opatowskiego mówił z kolei, że Żołnierze Wyklęci to ostatni rycerze Rzeczpospolitej.
- Ci, którzy nie godzili się na hegemonię sowiecką na ziemi polskiej po II wojnie światowej. Pamięć o nich miała zaginąć, mieli spocząć głęboko pod ziemią, pod chodnikami dużych miast, ich mogiły miały pokryć drzewa, a tymczasem stali się ziarnem, które obumarło po to, żeby po jakimś czasie wzejść na nowo, po to aby dzisiaj w świecie targanym wojnami, w Europie targanej wojnami, być dla nas wzorem patriotyzmu, wzorem i przykładem do naśladowania ponieważ nie wiemy kiedy nasza ojczyzna wezwie nas, abyśmy stanęli do walki w naszej obronie – dodał Tomasz Staniek.

Artyści Opatowskiego Ośrodka Kultury przygotowali program artystyczny zatytułowany „Wyłonieni z ciemności”. Wystąpił Chór Świętego Marcina oraz Młodzieżowy Teatr Amatorski.

W obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych wzięła udział pani Stanisława Filarowska pseudonim „Szarotka”, kapitan Armii Krajowej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w Opatowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto