MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolegiata świętego Marcina w Opatowie w 3D będzie reprezentować Polskę w kampanii Twin IT. To projekt Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Kolegiata świętego Marcina w Opatowie a dokładnie jej wersja 3D, która została stworzona przez Dział Digitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa będzie reprezentować Polskę w kampanii Twin It. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Kolegiata świętego Marcina w Opatowie a dokładnie jej wersja 3D, która została stworzona przez Dział Digitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa będzie reprezentować Polskę w kampanii Twin It. Więcej na kolejnych zdjęciach. Narodowy Instytut Dziedzictwa
Kolegiata świętego Marcina w Opatowie, a dokładnie jej wersja 3D, która została stworzona przez Dział Digitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa będzie reprezentować Polskę w kampanii Twin It.

Kolegiata świętego Marcina 3D będzie reprezentować Polskę w europejskiej kampanii

Kampania Twin IT ma promować digitalizację dziedzictwa 3D, pomagać w tworzeniu sieci kontaktów i wymianie doświadczeń pomiędzy europejskimi instytucjami. Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej miało wytypować jeden zabytek zdigitalizowany w technologii 3D.

Jak czytamy w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to właśnie kolegiata świętego Marcina, a dokładnie jej wersja 3D, zrealizowana przez Dział Digitalizacji została wybrana jako reprezentant Polski.

Zobacz, jak wygląda opatowska Kolegiata świętego Marcina w wersji 3D

- W ramach kampanii Twin It każde z państw członkowskich Unii Europejskiej miało wytypować jeden zabytek zdigitalizowany w tej technologii. Za proces wyboru odpowiadały ministerstwa kultury poszczególnych krajów. Obiekt miał spełniać jeden z warunków: być zagrożony zniszczeniem, należeć do najczęściej odwiedzanych zabytków w danym kraju, należeć do zasobu dziedzictwa kulturowego o niskim poziomie cyfryzacji. Pięć instytucji zgłosiło jedenaście obiektów. Pod uwagę wzięto lokalizację i potencjał turystyczny zabytku, jego wartość i historię oraz możliwość prezentowania obiektów o różnych rozmiarach (np. elementów wyposażenia). Ostatecznie wybrana została digitalizacja 3D zespołu kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Opatowie, przeprowadzona przez nasz Dział Digitalizacji! - napisano na facebooku Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Proboszcz parafii świętego Marcina ksiądz doktor Michał Spociński zauważa, że nie ma cenniejszego zabytku w regionie od naszej kolegiaty.
- Na naszej opatowskiej ziemi to jest najcenniejszy obiekt, który powinien być promowany na różne sposoby. Tu jest historia, tu jest Polska. Dzieje ojczyzny są wpisane w tą świątynię. Tu są korzenie naszego chrześcijaństwa i naszej państwowości, to jest nasza duma – podkreśla ksiądz i dodaje, że kampania Twin IT to bardzo dobra promocja dla naszej świątyni.

- Kolegiata sama w sobie jest perłą. To wielka radość, wyróżnienie dla nas. Starania o renowację kolegiaty, które trwają od dwudziestu paru lat, one przyniosły sukces, kolegiata jest zadbana, otoczona troską konserwatorską i dzięki temu udało się tę kolegiatę doprowadzić do blasku. Dzięki wspólnym wysiłkom społeczeństwa, państwa polskiego i środków unijnych kolegiata została zadbana i teraz będzie promowana przez tę kampanię, dzięki niej nasza kolegiata zostanie pokazana światu

– podsumowuje.

Kampania Twin IT wystartowała 21 czerwca 2023 roku podczas szwedzkiej prezydencji w Radzie UE, kontynuowana była w trakcie hiszpańskiej prezydencji, a zakończy się w 2024 roku, podczas prezydencji belgijskiej.

Wszystkie realizacje wybrane przez państwa członkowskie będą opublikowane i ogólnodostępne na portalu Europeana oraz na stronie kampanii.

Opatowska kolegiata pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa to najcenniejszy zabytek architektury romańskiej i jedna z najlepiej zachowanych dwunastowiecznych bazylik w Polsce. W tym majestatycznym obiekcie znaleźć można cenne przykłady dzieł sztuki doby gotyku, renesansu i baroku. Szczególne znaczenie artystyczne i naukowe kolegiaty ma faza romańska. Kamienna świątynia prezentuje typ bazyliki dwuwieżowej. Jej forma architektoniczna przetrwała w znacznej mierze w pierwotnym kształcie, a późniejsze przebudowy nie wpłynęły znacząco na zmianę sylwety zabytku.

Kolegiata wiąże się z postacią Krzysztofa Szydłowieckiego (1466-1532) – jednego z najpotężniejszych możnych swoich czasów, kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana sandomierskiego i krakowskiego, wojewody krakowskiego, starosty krakowskiego.
W jej murach znajdują się wybitne przykłady renesansowej rzeźby sepulkralnej w postaci zespołu nagrobków kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego oraz jego dzieci: Anny, Ludwika Mikołaja i Zygmunta autorstwa znakomitego grona rzeźbiarzy: Bernardino Zanobi de Gianotis z Krakowa, Giovanniego Cini ze Sieny i być może Bartłomieja Berrecciego, którego warsztatowi przypisuje się wykonanie nagrobka małego Ludwika Mikołaja - jednej z pierwszych renesansowych realizacji sepulkralnych przedstawiających śpiące niemowlę w pozie „sansovinowskiej”.

Kolegiata opatowska, jako świadek istotnych wydarzeń oraz miejsce związane z ważnymi postaciami historycznymi, jest zabytkiem o randze historycznej w skali kraju. Geneza świątyni stale stanowi pole dociekań naukowych. Powstające na jej temat teorie łączy jedno – podkreślenie wyjątkowej rangi świątyni w pierwszych wiekach jej funkcjonowania.

Zobacz, jak wygląda opatowska Kolegiata świętego Marcina w wersji 3D

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto