Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w opatowskim Muzeum Geodezji i Kartografii. Powstaje Gabinet Kartograficzny z ciekawymi mapami z regionu

Maria Kwiecińska
Nowy nabytek Muzeum Geodezji i Kartografii. Opatów na mapie z 1936 roku.
Nowy nabytek Muzeum Geodezji i Kartografii. Opatów na mapie z 1936 roku. Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie
W Muzeum Geodezjii i Kartografii w Opatowie jest w przygotowaniu nowa wystawa – Gabinet Kartograficzny. Wyposażeniem będą zarówno nowo nabyte zabytkowe mapy, jak i obiekty zgromadzone dotychczas przez opatowski Dom Muzealny.

Muzeum Geodezjii i Kartografii znajdujące się w opatowskim Domu Muzealnym realizuje projekt stworzenia Gabinetu Kartograficznego. Aktualnie muzealnicy są na etapie kompletowania eksponatów. Nad niektórymi zabytkami trwają już prace konserwatorskie, a część ulokowana jest już na docelowym miejscu.

- Obecnie w sezonie wakacyjnym muzeum jest oblegane przez turystów, co znacznie spowalnia prace nad projektem, ale otwarcie nowej wystawy planujemy na jesień tego roku – informuje Andrzej Żychowski, pracownik muzeum.

Na powstającej wystawie będzie można odnaleźć mapy z różnych okresów historycznych. W głównej mierze mapy przedstawiają Opatów i okolice oraz kielecczyznę i teren gór świętokrzyskich, ale też całą Polskę i Europę. Niektóre eksponaty należały już do muzeum. Część z nich to najnowsze nabytki oraz obiekty pozyskane w czasowy depozyt.

W dalszym ciągu pracownicy Muzeum Kartograficznego w Opatowie obserwują internetowe licytacje i oferty w poszukiwaniu ciekawych staroci. Raz na jakiś czas organizują również wyjazdy na giełdy i pchle targi. Muzealnicy apelują też do lokalnej społeczności:

– Być może mieszkańcy Opatowa i okolic mają w swoich prywatnych zbiorach stare arkusze map i inne ciekawe obiekty, którymi chcieliby sie podzielić. Zachęcamy do ewentualnego przekazania eksponatów.

Najciekawsze egzemplarze

Wśród zdobytych przez opatowskie Muzeum Geodezji i Kartografii obiektów znajdują się prawdziwe perełki o dużej wartości historycznej. Między innymi takim mianem można nazwać oryginalną mapę z 1915 roku przedstawiającą wschodni front I Wojny Światowej. Mapa obejmuje Niemcy, Rosję, Austro-Węgry i Polskę i pochodzi z francuskiej gazety „l`illustration’’. Raz w tygodniu można było ją nabyć z dodatkiem w postaci mapy pokazującej postęp I Wojny Światowej, znanej wtedy jeszcze jako Wojna Europejska. Seria przedstawiała różne teatry konfliktu, który rozprzestrzenił się na cały świat.

Istotnym obiektem jest również kartka pocztowa pochodząca z 1914 roku z drukarni M. Schulza w Pradze. Przedstawia fragment mapy Polski z okresu I Wojny Światowej. Co ciekawe, Opatów został oznaczony jako jedna z ważniejszych miejscowości. Kartki pocztowe w tamtym czasie często przedstawiały fragmenty map różnych miejsc. Ta z 1914 roku nie jest jedyną w zbiorach opatowskiego muzeum.

Ciekawym zabytkiem jest także mapa z 1929 roku słynnego polskiego kartografa Eugeniusza Romera. Arkusz przedstawia Polskę w okresie międzywojennym i jest imponujących rozmiarów. Mapa liczy 160 centymetrów długości i 180 centymetrów szerokości. Tego samego okresu dotyczy arkusz mapy wiszącej w latach trzydziestych dwudziestego wieku w jednej ze szkół w okolicach Kielc. Obecnie obiekt znajduje się w renowacji. Po odpowiednim zabezpieczeniu eksponat będzie mógł zawisnąć na ścianie w Gabinecie Kartograficznym.

Jednym z najnowszych nabytków Muzeum Geodezji i Kartografii jest także mapa okolic Opatowa z 1936 roku. Plan wykonano w skali 1:25000, co oznacza, że 4 centymetry na planie odpowiadają rzeczywistemu kilometrowi. Na mapie dokładnie i szczegółowo zaznaczono wszystkie miejscowości oraz charakterystyczne obiekty takie jak młyny, ruiny zamków oraz szlacheckie dwory.
Oprócz map na nowej wystawie opatowskiego Muzeum Kartografii można będzie przyjrzeć się zbiorom filatelistycznym. Znaczki pocztowe przedstawiają znanych i cenionych kartografów i geologów, głównie pochodzących z Francji oraz Belgii.

Skąd pomysł na Gabinet Kartograficzny

W zbiorach opatowskiego Muzeum Geodezji i Kartografii dotychczas znaczną większość stanowiły eksponaty z dziedziny geodezji. Zwiedzający mogli oglądać w gablotach liczne historyczne przyrządy miernicze, satelitarne zdjęcia a także wielkogabarytowe maszyny służące do przetwarzania zdjęć lotniczych. Kartografia jest nieodłączną od geodezji dziedziną, lecz związanych z nią eksponatów było o wiele mniej, dlatego zdecydowano się na poszerzenie zbiorów muzealnych o nowe zabytkowe mapy. Stworzenie Gabinetu Kartograficznego pozwoli na wyeksponowanie większej ilości wartych zobaczenia historycznych obiektów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto