Dzień Geodety w Opatowie. Opatowskie Muzeum Geodezji i Kartografii będzie nosiło imię Eugeniusza Romera? Złożono wniosek do starosty

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
We wtorek, 21 marca, z okazji światowego Dnia Geodety, w Opatowie odbyło się Seminarium Naukowo – techniczne zatytułowane "Eugeniusz Romer i jego Polski Przegląd Kartograficzny". Podczas wydarzenia podpisano list intencyjny w sprawie nadania imienia opatowskiemu muzeum tego wybitnego profesora.
We wtorek, 21 marca, z okazji światowego Dnia Geodety, w Opatowie odbyło się Seminarium Naukowo – techniczne zatytułowane "Eugeniusz Romer i jego Polski Przegląd Kartograficzny". Podczas wydarzenia podpisano list intencyjny w sprawie nadania imienia opatowskiemu muzeum tego wybitnego profesora. Sandra Krakowiak
We wtorek, 21 marca, z okazji światowego Dnia Geodety, w Opatowie odbyło się Seminarium Naukowo – techniczne zatytułowane "Eugeniusz Romer i jego Polski Przegląd Kartograficzny". Podczas wydarzenia podpisano list intencyjny w sprawie nadania imienia opatowskiemu muzeum tego wybitnego profesora.

Światowy Dzień Geodety w Opatowie

Z okazji Światowego Dnia Geodety w Domu Muzealnym w Opatowie, w którym siedzibę ma Muzeum Geodezji i Kartografii, odbyło się seminarium naukowe. Mirosław Roszczypała, powiatowy geodeta podkreśla, że konferencja poświęcona Eugeniuszowi Romerowi to ważne wydarzenie dla Opatowa.
- To ważna postać w historii, uczestniczył w latach dwudziestych XX wieku w negocjacjach w ustaleniu granic Polski. To dla nas ważne wydarzenie, bo organizacja rozpoczęła się już w tamtym roku. Zaczęło się to niewinnie w zeszłym roku, otóż oddział Stowarzyszenie Geodetów Polskich z Gdańska zaproponował wycieczkę do Opatowa i ten pomysł rozrósł się do tej chwili, że mamy sympozjum - mówi Mirosław Roszczypała.

Do Opatowa na święto geodety zjechali specjaliści z różnych stron Polski między innymi Gdańska, Krakowa czy Kielc. Mirosław Roszczypała dodaje, że to także ważne spotkanie w kilkunastoletniej tradycji spotkań geodetów, które miały miejsce każdego roku w styczniu.

W Opatowie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Muzeum Geodezji i Kartografii, które jest unikatowe w skali kraju podkreśla starosta opatowski, Tomasz Staniek.

- Opatów jest siedzibą i mekką geodetów. Od dwudziestu lat istnieje muzeum geodezji i kartografii. Jest to chyba jedno z muzeów, które w swoich zbiorach ma różne sprzęty, zabytki, mapki geodezyjne i geodeci to miejsce lubią. Dziś zjechali się tutaj wybitni specjaliści by uczestniczyć w konferencji naukowej, ale też świętować, bo 21 marca światowy Dzień Geodety i cieszę się, że Opatów jest utożsamiany z ta dziedziną

– mówił Tomasz Staniek.

Podczas uroczystości, na ręce starosty opatowskiego złożono list intencyjny w sprawie nadania imienia Eugeniusza Romera, opatowskiemu muzeum.
- Oczywiście będzie przedmiotem procedowania przez radę, myślę, że przychylnie się do tego odniesiemy – dodał starosta.

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie powstało w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jak wspominał podczas seminarium Kazimierz Kotowski, ówczesny starosta opatowski, pomysł powstania tego muzeum zrodził się w roku 2000.

- Pomysł przybrał odpowiedni kształt i w roku 2005 mogliśmy takie muzeum otworzyć. Cieszę się, że geodeci mogą tak się wspierać nawzajem. Mogę powiedzieć, że Opatów jest miejscowością w kraju zmierzoną geodezyjnie, opisana i zinwentaryzowana maksymalnie jak to tylko możliwe, to dało nawiązanie współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. To wszystko pokazywało, że w takiej małej miejscowości jak Opatów można robić rzeczy wychodzące ponad powiat, województwo i kraj. Zawsze byłem zadowolony kiedy będąc prezesem Związku Powiatów Polskich pytano mnie: Jak wyście to zrobili? Zawsze odpowiadałem, że zrobiliśmy to dzięki moim współpracownikom i tu na ręce kolegi Mirka ( Roszczypały – przyp. red.), Pawła Sidora i tych, którzy wtedy funkcjonowali i naszych sprzymierzeńców z Wojskowej Akademii Technicznej, z Politechniki Warszawskiej, ze Stowarzyszenia Geodetów polskich składam podziękowania, że to się tu w Opatowie udało – mówił Kazimierz Kotowski.

Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy książki i dokumenty. Są tu zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć czyli autografy, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie między innymi teodolity, niwelatory, dalmierze, stereoskopy. Wśród eksponatów znajdują się dwudziestowieczne teodolity, dziewiętnastowieczna kierownica stolikowa do sporządzania map w terenie, duży zbiór map katastralnych oraz książka "Jeometria praktyczna" wydana w 1786 roku.

Zobacz zdjęcia

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie