Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promenada w Opatowie pełna świątecznych zapachów i smaków. Kiermasz Wielkanocny przyciągnął wiele osób

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Kiermasz Wielkanocny w Opatowie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Kiermasz Wielkanocny w Opatowie. Więcej na kolejnych zdjęciach. Sandra Krakowiak
Opatowska Promenada zapachniała świętami Wielkanocnymi. Wszystko za sprawą kiermaszu, który odbył się w niedzielę, 17 marca. Rękodzieło, świąteczne potrawy i piękne ozdoby zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich i lokalni twórcy. Były też pyszne potrawy.

Tradycja i rękodzieło na Kiermaszu Wielkanocnym w Opatowie

Pyszne ciasta i potrawy, kolorowe stroiki, palmy wielkanocne i zające to wszystko można było kupić na Kiermaszu Wielkanocnym, który już po raz kolejny odbył się w Opatowie.

Zobacz galerię zdjęć z Kiermaszu Wielkanocnego w Opatowie

Panie z Kola Gospodyń Wiejskich oferowały pyszne ciasta i tradycyjne potrawy.
- Mamy kapustę z grochem, mamy pierogi z mięsem i kapustą. Mamy też dużo ciasta, sernik, snickers, babki wielkanocne - mówi Halina Chlebna z Koła Gospodyń Wiejskich ze Wszechświętych.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jacentowie Edyta Czarnecka i Wioletta Zawada podkreśliły, że na świątecznym stole nie może zabraknąć babki.
- Przywiozłyśmy dzisiaj barany, babki, zakwas barszczu białego i czerwonego – mówiła pani Edyta. - Mamy także dzisiaj olej rzepakowy, własnoręcznie robiony, ostatnio był duży popyt na niego, dlatego dziś też przywiozłyśmy właśnie ten olej – powiedziała pani Wioletta . Koło Gospodyń Wiejskich słynie z przepysznych pierogów. - Słyniemy z pierogów, to nasza przewodnicząca, powiedziała, że pierogi muszą być, bo smakują, Dużo osób kupuje pierogi. Pierogi różne, ruskie, z mięsem i kapustą a miałyśmy także ze szpinakiem - dodały panie.

Maria Podsiadło z Koła Gospodyń Wiejskich z Wszachowa zauważyła, że na świątecznym stole nie może zabraknąć dobrego barszczu, konieczne na swojskim zakwasie. Zdradziła nam nawet przepis na zakwas. - Swoja receptura, żyto, w żarnach zmielone, zalane wodą, dodać czosnku, trzeba żeby trzy dni kisło i to jest cały przepis na prawdziwy barszcz świąteczny, nasz wszachowski. Do tego trzeba dodać kilo kiełbasy, kilo żeberek i 30 jajek i jest cały barszcz dla całej wsi – śmieje się pani Maria. - U nas jeszcze kiedyś bywało, że w Lany Poniedziałek chodzili mężczyźni po domach, z takim kropidełkiem zrobionym ze źdźbła żyta i woda święcona i wszystkie panny i kobiety święciły, żeby diabła z chałupy wygnać – dodała.

Kiermasz Wielkanocny w Opatowie to już tradycja, z której bardzo się cieszy Tomasz Staniek, starosta opatowski.
- Kiermasze czy wielkanocne czy bożonarodzeniowe zapoczątkowaliśmy kilka lat temu i cieszę się, że tak dobrze się przyjęły. Mnóstwo kół gospodyń wiejskich z całego powiatu ale także rękodzielników i wystawców. Mamy przedstawicieli jednostek organizacyjnych powiatu, warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej ale też specjalne ośrodki, które w ramach terapii prowadzą także zajęcia manualne i dziś tutaj prezentują swoje rękodzieło. Możemy się tu spotkać, złożyć sobie życzenia wielkanocne. Cieszę się, że tutaj razem jesteśmy – dodał starosta.

Kiermasz Wielkanocny zorganizowało Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie oraz starosta opatowski Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, przewodnicząca rady powiatu Bożena Kornacka.

Zobacz galerię zdjęć z Kiermaszu Wielkanocnego w Opatowie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto