MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Opatowie na ścianie budynku dawnej Milicji Obywatelskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą ludzi Solidarności. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Opatowie na ścianie budynku przy ulicy Sienkiewicza, w miejscu dawnej siedziby milicji obywatelskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą ludzi Solidarności Ziemi Opatowskiej
W Opatowie na ścianie budynku przy ulicy Sienkiewicza, w miejscu dawnej siedziby milicji obywatelskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą ludzi Solidarności Ziemi Opatowskiej Sandra Krakowiak
W czwartek, 31 sierpnia w Opatowie na ścianie budynku, dawnej siedziby Milicji Obywatelskiej, odsłonięto tablicę upamiętniającą ludzi Solidarności. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali parlamentarzyści, samorządowcy oraz ludzie walczący o wolną Polskę w okresie stanu wojennego.

W Opatowie tablica upamiętni ludzi Solidarności

W Opatowie odsłonięto tablicę upamiętniającą działaczy Solidarności Ziemi Opatowskiej. Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreślił, że odsłonięcie tablicy to kolejny ważny moment w życiu samorządu.
- To kolejny krok, w tej polityce i w tym działaniu, które podjęliśmy od początku kadencji. Upamiętniania tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i o nią walczyli. Zaczęliśmy od pomnika świętego Jana Pawła II, potem utworzyliśmy Skwer Żołnierzy Wyklętych, poświęciliśmy tablicę Jędrusiów na opatowskim więzieniu i dzisiaj przyszedł czas na tablicę poświęconą ludziom Solidarności, tym odważnym, wspaniałym ludziom – dodał.

Tablica została umieszczona na budynku przy ulicy Sienkiewicza, gdzie kiedyś znajdowała się siedziba Milicji Obywatelskiej.

- To miejsce jest symboliczne, tutaj te represje działaczy Solidarności dotykały najbardziej, to właśnie przez te drzwi wchodzili zatrzymywani w czasie stanu wojennego za swoją działalność opozycyjną i niepodległościową

– powiedział Grzegorz Gajewski.

Starosta Tomasz Staniek zaznaczył, że na pewno symboliczne jest miejsce, ale także i data.
- W 43 rocznicę porozumień sierpniowych odsłaniamy tablicę, która będzie nam przypominała o tych wszystkich ludziach, którzy w 80 roku najpierw podpisali porozumienia sierpniowe, a później w 81 roku zostali internowani i dawali swoje świadectwo w obronie ojczyzny – mówił starosta.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że dzisiejsze wydarzenie przywołuje ludzi, którzy byli prawdziwymi bohaterami.
- Ludzie Solidarności, ci, którzy mieli poczucie dbałości o własną ojczyznę, zniewoloną przez komunistów i stanęli razem, solidarnie tak, by pod wolny kraj kłaść fundament. Jestem przekonany, że to dziedzictwo Solidarności bardzo mocno procentuje, bo to nie tylko Polska jest wolnym krajem. Solidarność rzuciła światło na zniewolone inne kraje Europy środkowo-wschodniej. Runął Mur Berliński, a my dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce – dodał poseł.

Doktor Marzena Grosicka z kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że Solidarność to nie tylko związki zawodowe.
- One rozwijały się bardzo dobrze w dużych miastach, ale musimy pamiętać także o Solidarności rolniczej, szczególnie na tym terenie, gdzie rzeczywiście jest to region typowo rolniczy. Jeśli chodzi o Ziemię Opatowską, są dwie ważne rzeczy, które rzucają się w oczy badaczom. To początek Solidarności w Wólczance i bardzo duża aktywność kobiet. Druga rzecz to dobra łączność i kontakty z Solidarnością rolniczą, która bardzo aktywnie działała na tym terenie – dodała pani doktor.

Cecylia Radoń zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej mówi wprost, że każde upamiętnienie jest ważne i potrzebne.
- Obojętnie czy to w formie głazu, pomnika czy tablicy. Jesteśmy narodem, który wiele przeżył, wiele krwi przelał i powinniśmy o tym pamiętać – zauważyła Cecylia Radoń.

Tablica powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, inicjatywie Grzegorza Gajewskiego burmistrza Opatowa oraz Andrzeja Kaczmarka przewodniczącego zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Sandomierska.

_"W hołdzie działaczom NSZZ "Solidarność" Ziemi Opatowskiej, którzy w czasie komunistycznego zniewolenia podjęli walkę o niepodległość ojczyzny i godność ludzi pracy" _– te słowa można przeczytać na tablicy.

W uroczystości wzięli udział: poseł Krzysztof Lipiec, burmistrz Opatowa Krzysztof Lipiec, starosta opatowski Tomasz Staniek, Andrzej Kaczmarek przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Sandomierska, Cecylia Radoń zastępca dyrektora IPN w Krakowie, doktor Marzena Grosicka z kieleckiego oddziału IPN, lokalni działacze Solidarności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto