Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież pamięta o Katyniu. W Niepublicznym Technikum w Opatowie zorganizowano obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Młodzież pamięta o Katyniu. Piękne obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Niepublicznym Technikum w Opatowie
Młodzież pamięta o Katyniu. Piękne obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Niepublicznym Technikum w Opatowie Sandra Krakowiak
W Niepublicznym Technikum imienia Władysława Andersa Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opatowie zorganizowano obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych.

Choć od zbrodni katyńskiej mija ponad 80 lat to dzięki takim wydarzeniom pamięć o tej tragedii nie przeminie.
- Takie spotkania z młodzieżą są wyjątkowe, bo rozmawiamy o trudnych sprawach. Kwiecień to miesiąc, w którym myślimy o Polakach, którzy zostali zamordowani w Katyniu – mówił senator Jarosław Rusiecki.

Obchody były bardzo ważne dla szkolnej społeczności, bowiem uczeń tej szkoły Jakub Młynarski został laureatem IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”.
- Myślę, że to jest wielki zaszczyt dla ucznia, ale i dla szkoły, jest w gronie laureatów a więc tych, którzy spośród kilku tysięcy młodych ludzi swoją pracowitością i kunsztem w dziedzinie literatury zapisał się bardzo mocno i uzyskał jedną z głównych nagród – powiedział senator Jarosław Rusiecki.

Joanna Młynarska dyrektor opatowskiego ZDZ-u zaznaczyła, że pamięć o Katyniu jest ważna, a przekazywanie jej kolejnym pokoleniom jest powinnością.

- W programie nauczania historii mamy zagadnienia związane z Katyniem. Nasza młodzież przygotowała na dzisiejszą uroczystość wszystkie te dekoracje, które państwo tu widzicie. Pomimo tego, że nie mamy plastyki, zrobili to bo wiedzą, bo pamiętają. Dzisiejsze spotkanie jest jeszcze bardziej wartościowe, bo realnie możemy posłuchać refleksji naszych gości

– mówiła pani dyrektor.

Ksiądz Michał Spociński, proboszcz parafii świętego Marcina przypomniał, że najważniejsza jest prawda a przez dziesiątki lat, o tym co wydarzyło się w Katyniu, nie można było mówić.
- Kościół zawsze pamiętał o tym co wydarzyło się w Katyniu. Zawsze kościół wypełniał swoją misję głoszenia prawdy. I to jest nas wszystkich zadanie, żeby mówić prawdę. Katyń jest naszym moralnym obowiązkiem i bardzo się cieszę, że jest to dzisiejsze spotkanie. I dziękuję pani dyrektor, że nas dzisiaj tutaj zaprosiła i może być dumna ze swojego syna Jakuba, który jest laureatem tego pięknego wydarzenia – mówił ksiądz.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreślił, że dla niego pamięć o Katyniu jest ważna.
- Pełnię funkcję burmistrza miasta i gminy Opatów, ale noszę też kamizelkę motocyklisty, uczestnika międzynarodowych rajdów katyńskich. Wszystkie te miejsca są mi dobrze znane, byłem na wszystkich czterech cmentarzach katyńskich, obozach, w których więziono oficerów – opowiadał burmistrz. Grzegorz Gajewski zwrócił się również do młodzieży, by kultywowali pamięć o bohaterach z Katynia. - To na was, młodzi przyjaciele, spoczywa obowiązek i zaszczyt kultywowania pamięci o tych ludziach, bo jest ona zacierana. To nie jest tak, że prawda o Katyniu jest znana ogólnoświatowo i wszędzie można o tym mówić. Tak nie jest. Rosja nadal boryka się z problemem Katynia. W świadomości Rosjan, zbrodni katyńskiej dokonali nadal Niemcy

Podczas obchodów w Opatowie została zaprezentowana praca literacka nagrodzona w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Zaprezentowali ją: autor Jakub Młynarski i senator Jarosław Rusiecki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto