Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne cenne rękopisy ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej w Opatowie zostaną uratowane. To prawdziwa historia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej to kolejny etap ratowania cennego zasobu, który znajduje się w naszym mieście. Tym razem konserwatorzy zajmują się manuskryptami średniowiecznymi i biblią z 1479 roku. Więcej na kolejnych zdjęciach
Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej to kolejny etap ratowania cennego zasobu, który znajduje się w naszym mieście. Tym razem konserwatorzy zajmują się manuskryptami średniowiecznymi i biblią z 1479 roku. Więcej na kolejnych zdjęciach Wojciech Broda
Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej to kolejny etap ratowania cennego zasobu, który znajduje się w naszym mieście. Tym razem konserwatorzy zajmują się manuskryptami średniowiecznymi i biblią z 1479 roku.

Kolejne cenne rękopisy z Biblioteki Kolegiackiej będą odnowione

Przypomnijmy, że prace konserwacyjne dokumentów rękopiśmiennych zostały podjęte prze proboszcza parafii świętego Marcina w Opatowie, księdza Michała Spocińskiego w ubiegłym roku. Dotychczas udało się zabezpieczyć kilkanaście cennych dokumentów. Teraz przyszedł czas na kolejne. Jak podkreśla Wojciech Broda, który koordynuje projekt konserwacji, są to dzieła o znaczeniu ogólnopolskim.

- Wytypowany do konserwacji zestaw obiektów jest w bardzo złym stanie zachowania co decydowało wraz z wartością historyczną o tym wyborze – obiekty szczególnie zagrożone a jednocześnie unikalne. Niezwykle cenną częścią tego zestawu są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV wieku. Jeden z nich z zapisami XIV - wiecznymi, nie znane ani nie rejestrowane naukowo. Dwa inkunabuły z XV wieku w tym biblia z 1479 roku w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami oraz jeden starodruk z XVI wieku

– wyjaśnia. - To jest następny etap ratowania cennego zasobu o znaczeniu ogólnopolskim – dodaje Wojciech Broda.

Działania konserwacyjne prowadzone są w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych. Projekt otrzymał dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tysięcy złotych. Całkowity koszt zadania zamknie się kwotą 122 tysięcy 300 złotych.

Parafia nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej, dlatego wykonanie konserwacji powierzono renomowanej pracowni konserwatorskiej Versum Anna Szlasa-Byczek.

- Pracownia współpracująca z nami w przygotowaniach i poprzednich działaniach. Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży i książąt – mówi Wojciech Broda.

Odnowione i zabezpieczone dzieła nie są udostępniane publiczności. Efekt działań konserwatorskich zostanie zaprezentowany w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl.

- Umieścimy tam fotografie stanu zachowania obiektów, w trakcie prac konserwatorskich i po ich wykonaniu wraz z dokumentacją konserwatorską. Pozwoli to szerszej publiczności, mieszkańcom oraz zainteresowanym osobom zapoznanie się ze skarbami kultury. Kolekcja jest przykładem kultury piśmiennej starego Opatowa, ważnego miasta sejmikowego oraz szerzej dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych kolegiat romańskich w Polsce – dodaje.

Wśród dzieł, które znajdują się w Bibliotece Kolegiackiej są rękopisy, w tym XII Księga Historii Polski Jana Długosza oraz Dzienniki Kapituły Opatowskiej od 1562 roku. Jest też 26 inkunabułów, 49 woluminów druków XVI-wiecznych, 51 z XVII wieku oraz druki XVIII – wieczne.

Zobacz w galerii zdjęć rękopisy

Wśród rękopisów, które już zostały odrestaurowane jest na przykład dokument papieża Leona X, z 1516 roku mówiący o nadaniu prawa patronatu nad miastem Krzysztofowi Szydłowieckiemu i kapitule opatowskiej, potwierdzenie prawa dla cechu kramarzy i kupców Opatowa z 1569 roku, które wystawił Konstantyn książę Ostrogski czy potwierdzenie praw do wsi Marcinkowice i Jurkowice dla kolegiaty z 1595 roku, wystawione przez króla Zygmunta III Wazę

https://opatow.naszemiasto.pl/cenne-rekopisy-z-archiwum-kapituly-kolegiaty-uratowane-to/ar/c1-9104393

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto