MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Potomkowie opatowskich Żydów wrócili do rodzinnego miasta. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Zobacz niezwykłą fotorelację z pobytu potomków opatowskich Żydów w Opatowie. Więcej na kolejnych zdjęciach
Zobacz niezwykłą fotorelację z pobytu potomków opatowskich Żydów w Opatowie. Więcej na kolejnych zdjęciach Krzysztof Kuba Wawrzosek
23 października w Opatowie odbyła się uroczystość upamiętnienia opatowskich Żydów w 80 rocznicę akcji Reinhardt podczas której Niemcy likwidowali społeczeństwo żydowskie. Zobaczcie niezwykłą fotorelację Krzysztofa Kuby Wawrzoska z wydarzenia upamiętniającego tamte tragiczne dnia w Opatowie..

Potomkowie opatowskich Żydów wrócili do rodzinnego miasta

Autorem zdjęć jest Krzysztof Kuba Wawrzosek, opatowianin z urodzenia, obecnie mieszkający w Krakowie. Pasjonat historii rodzinnego miasta, architektury, sztuki i fotografii oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Na swoim koncie ma kilka wystaw fotograficznych.

Na zdjęciach możemy zobaczyć emocje, wspomnienia i rozpacz potomków, okrutnie zamordowanych opatowskich Żydów. Autor zdjęć towarzyszył przedstawicielom rodzin żydowskich podczas podróży do Jasic – dawnej stacji kolejowej, miejsca z którego rozpoczęli swoją ostatnią wędrówkę. To z tej stacji po kilkunastokilometrowym marszu, 22 października 1942 roku, Niemcy wywieźli Żydów z Opatowa do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Są także zdjęcia z dawnego placu targowego. To tutaj 22 października 1942 roku Niemcy zgromadzili Żydów z getta przed ich wędrówką do Jasica. Odsłonięto tutaj tablice pamiątkowe, ufundowane przez potomków opatowskich Żydów. Na dawnym cmentarzu żydowskim, w miejscu symbolicznego nowopowstałego lapidarium z macewami, zebranymi z różnych miejsc w Opatowie i w okolicach miasta odbyła się modlitwa, którą poprowadził polski kantor Symcha Keller, który poprowadził modlitwę. Wydarzenie zwieńczył koncert pieśni chasydzkich w wykonaniu Symchy Kellera z muzykami.

Zobaczcie fotorelację z 80 rocznicy wywiezienia opatowskich Żydów, która odbyła się 23 października.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto