Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe spotkanie, wystawa i występy w opatowskiej bibliotece. Zaprezentowano książkę Andrzeja Nowaka Arczewskiego „Na uboczu”

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W  Bibliotece Publicznej w Opatowie promowano książkę Andrzeja Nowaka Arczewskiego „Na uboczu”
W Bibliotece Publicznej w Opatowie promowano książkę Andrzeja Nowaka Arczewskiego „Na uboczu” Powiatowa i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie facebook
W sobotę, 27 maja w Powiatowej i Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyła się niezwykła promocja książki Andrzeja Nowaka – Arczewskiego „Na uboczu”. Spotkanie było okazją do dyskusji ale także do obejrzenia wystawy i występów artystycznych.

W Bibliotece Publicznej w Opatowie promowano książkę Andrzeja Nowaka Arczewskiego

Autorem książki „Na uboczu” jest znany dziennikarz, pisarz i reportażysta Andrzej Nowak – Arczewski, który w swoich książkach porusza tematy związane z naszym regionem. Przypomnieć należy chociażby książkę „My z pałacu” opowiadającą niezwykle losy rodziny Karskich, właścicieli pałacu we Włostowie.

Do naszych rąk trafia kolejna ciekawa pozycja, w której ukazany jest obraz wyjątkowych ludzi, mieszkających w naszym regionie. Jak sam autor mówi, to ludzie o niezwykłych talentach i wyjątkowi.

- Książka jest zbiorem reportaży o ludziach niespokojnych, chwytających życie za rogi, kuglarzach, świętych, jednym słowem -  naznaczonych talentem, niezwykłą aktywnością, uporem i przede wszystkim wiarą, że jeśli ich życie od kogokolwiek zależy, to tylko od nich samych. Fascynują mnie, bo mimo różnych okoliczności, próbują postępować po swojemu, chociażby popełniali błędy, działają wbrew przypisanemu im czasowi i przestrzeni. Burzą utarte schematy i pokazują naszą niezgłębioną naturę – mówi Andrzej Nowak

– Arczewski.

Jak dodaje autor są to osoby pochodzące z naszego regionu.
- Pochodzą z niewielkiego skrawka ziemi w Górach Świętokrzyskich, gdzieś między Nową Słupią, Waśniowem, Łagowem, Opatowem i trochę dalej - Sandomierzem. Rozmawiałem z nimi w ostatnich trzydziestu latach, gdy czas wiele razy przyspieszał, wyrzucał ich z kolein, okaleczał, naginał charaktery, burzył wcześniejsze plany. Wiele z tych osób nie ma już wśród nas, jak choćby muzykanta Stanisława Witkowskiego z Orłowin, kronikarza Henryka Bajaka z Czerwonej Góry. O wielu słuch zaginął, jak o kochankach spod Świętego Krzyża. Niektórzy nadal są aktywni, jak król kapusty Mariusz Małkiewicz z Gór Wysokich, innym się nie udało zrealizować swoich marzeń i planów, jak Antoniemu Dymińskiemu, którego fascynował krzemień pasiasty, nasz polski diament – mówi autor.

Spotkanie autorskie odbyło się w Powiatowej i Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie a poprowadził je emerytowany nauczyciel Zbigniew Nogal.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa 12 obrazów krajobrazu świętokrzyskiego ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Na scenie zaprezentowały dzieci z Przedszkola Publicznego „Bajkowy Zakątek” w Opatowie oraz zespół Teatralno – Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic.

Zobacz zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto