Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opatowie odsłonięto Skwer Żołnierzy Wyklętych. Miasto pamięta o bohaterach (DUŻO ZDJĘĆ)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W niedzielę, 27 lutego w Opatowie, oddano do użytku Skwer Żołnierzy Wyklętych. Stało się to tuż przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.

W Opatowie upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

Skwer Żołnierzy Wyklętych w Opatowie, zlokalizowano u zbiegu ulic Kolegiackiej i Legionów. Jest więc doskonale widoczny dla wszystkich kierowców jadących w stronę Kielc lub Iwanisk. Już w ubiegłym roku burmistrz Grzegorz Gajewski informował, że chciałby stworzyć w mieście miejsce poświęcone żołnierzom wyklętym. Udało się na ten cel pozyskać pieniądze - 190 tysięcy złotych- z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Pierwsza część niedzielnej uroczystości odbyła się w kolegiacie świętego Marcina. Po mszy jej uczestnicy przeszli na skwer, by oficjalnie go otworzyć.

Burmistrz Grzegorz Gajewski przypomniał, że przed dwudziestu laty ówczesne władze samorządowe, tym miejscu chciały umieścić pomnik Braterstwa Broni Ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej.
– Dzisiaj dokonało się symboliczne zwycięstwo nad tymi, którzy byli ich katami. Nasze miasto dołączyło do nielicznych polskich samorządów, które czczą pamięć o żołnierzach niezłomnych- mówił Grzegorz Gajewski.

Skwer poświęcił ksiądz prałat Michał Spociński.
- Stoimy nieopodal naszej starej kolegiaty- powiedział. - To miejsce będzie od dzisiaj święte. Pamiętamy o naszych siostrach i braciach, którzy walczyli o naszą ojczyznę, wspominamy ich imiona z wdzięcznością i miłością. Niech te tablice z imionami i nazwiskami naszych bohaterów będą otoczone wdzięcznością.

W uroczystości udział wzięli między innymi świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Krzysztof Lipiec podziękował księdzu za przywołanie podczas uroczystości postaci księdza Stanisława Domańskiego. Zaproponował, by w tym miejscu stanęła poświęcona mu tablica.
- Żołnierze niezłomni powiedzieli veto układom poczdamskim i jałtańskim, podległości Sowietom. Ich legenda przyczyniła się do tego, że duch w narodzie nie zginął. Jestem wdzięczny mieszkańcom Opatowa, że w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy ten skwer- mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Poseł Marek Kwitek dodał, że miejsce to pozwala na oddanie hołdu tym, którzy walczyli za niepodległość, ponosząc przy tym wielkie ofiary. Zaapelował o pamięć o miejscowym bohaterze Bronisławie Ostrowskim „Cichym”.
– Jest to niezwykle ważne w czasie, gdy wciąż są w Polsce ludzie, dla których bohaterem jest prezydent Bolesław Bierut. Ten sam Bierut, który bardzo często odmawiał prawa łaski skazanym na śmierć żołnierzom niezłomnym- zauważył poseł Andrzej Kryj.

Pomnik składa się z kilku elementów. W centrum stoi obelisk symbolizujący połamane drzewa z krzyżami. Nawiązuje on do tragicznej historii wielu przedstawicieli tego środowiska.
Na specjalnych planszach zostały umieszczone biogramy sześciu żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę. To symboliczna szóstka spośród 80 tysięcy walczących z Armią Czerwoną po 1945 roku.
Wśród upamiętnionych znaleźli się generał August Emil Fieldorf „Nil”, Danuta Siedzikówna „Inka”, major Bolesław Kontrym „Żmudzin”, pułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”, major Hieronim Dekutowski „Zapora” i rotmistrz Witold Pilecki „Witold”.

Tomasz Staniek, starosta opatowski, trafnie odczytał symbolikę miejsca.
- Pomnik wykonano ze stali, która oddaje twardy i niezłomny charakter żołnierza. Są także drzewa, które często przez wiele lat były sprzymierzeńcem walczących, jest ogień, symboliczne ognisko, przy którym ogrzewali się żołnierze. Tuż obok toczące się normalne życie, zgiełk uliczny. Niech to miejsce wzbudza pamięć o naszych przodkach- stwierdził.\

W opatowskim święcie udział wziął także Michał Szeliga ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Co roku udział w tym rajdzie bierze również burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski.
– Podczas rajdów przemierzamy z panem burmistrzem i jego małżonką miejsca związane z polskimi bohaterami – mówił Michał Szeliga. - Cieszymy się, że takie piękne upamiętnienie powstało w Opatowie. Jako mieszkańcy dołączyliście do grona miast, które czci żołnierzy wyklętych.

Część artystyczną przygotowali młodzi wokaliści, pracujący w Opatowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Magdaleny Szemraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto