Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont opatowskiego rynku na finiszu. Jest nowe oświetlenie, mała architektura, będzie makieta przedstawiająca miasto z XVI wieku

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Remont opatowskiego rynku na finiszu. Jest nowe oświetlenie, mała architektura, będzie makieta przedstawiająca miasto z XVI wieku. Na zdjęciu studnia i mała infrastruktura. Więcej na kolejnych zdjęciach
Remont opatowskiego rynku na finiszu. Jest nowe oświetlenie, mała architektura, będzie makieta przedstawiająca miasto z XVI wieku. Na zdjęciu studnia i mała infrastruktura. Więcej na kolejnych zdjęciach Sandra Krakowiak
Opatowski rynek zmienił się nie do poznania. Prace rewitalizacyjne rynku powinny się zakończyć do 11 listopada zapewnia burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski i dodaje, że uroczystość z okazji dnia niepodległości na pewno odbędzie się na nowej płycie. Główny plac miasta wymagał remontu. Brak odpowiedniego odwodnienia skutkowało zapadaniem się lessowego podłoża. Zobaczcie zdjęcia po remoncie.

Rynek w Opatowie po remoncie - zobacz co się zmieniło

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rynek powinien być otwarty do 11 listopada. - Na pewno uroczystości niepodległościowe odbędą się na nowym rynku – mówi burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Grzegorz Gajewski. Dodaje również, że może się nie udać zakończyć wszystkich prac ale główne zadania, te najważniejsze i widoczne zakończą się do 11 listopada. - Być może braknie nam jakiejś ławki, kosza ale w 95 procentach prace na rynku będą zakończone – powiedział.

Zobaczcie galerię zdjęć rynku w Opatowie po remoncie

Remont był bardzo potrzebny, ponieważ rynek w Opatowie się zapadał

Pomimo tego, że rynek był remontowany około 15 lat temu, wymagał naprawy. Przede wszystkim wynikało to z braku odpowiedniego odwodnienia.
- Rynek remontowaliśmy nie ze względu, że czegoś na nim brakowało ale ze względu na to, że się zapadał – tłumaczy burmistrz, który zaznacza, że przy poprzednim remoncie władze nie zadbały o to co jest pod ziemią i czego nie widać.

- Uzupełniliśmy rynek o całą infrastrukturę podziemną, o infrastrukturę sanitarną, kanalizacyjną, która będzie odprowadzała wodę z powierzchni rynku i odprowadzała ją do kanalizacji. Przy okazji wymieniliśmy instalację elektryczną zasilającą to co teraz widzimy na rynku czyli te lampy, które niedawno się zaświeciły. Na te prace podziemne poszło najwięcej pieniędzy a jak już były prowadzone prace podziemne zadbaliśmy o stabilizację rynku tak, żeby nie dochodziło do powtórki z czym mieliśmy do czynienia ostatnio czyli zapadania się nawierzchni – mówi burmistrz.

Niesamowite zmiany na opatowskim rynku, jest nowoczesne oświetlenie i podświetlana fontanna

Będzie także bezpieczniej dzięki nowemu oświetleniu.
- Dodatkowo wymieniona została cała instalacja elektryczna co pozwoliło nam uzupełnić oświetlenie na rynku, szczególnie na terenie parku. Tam rynek był ciemny i ci, którzy spacerowali nocą czy wieczorem przez park, narzekali, że jest ciemno – dodaje. Burmistrz mówi, że oświetlenie zostało podłączone i sprawdzone a efekty są zauważalne bo na rynku zrobiło się jaśniej a przez to bezpieczniej. Nowe lampy są energooszczędne. - Tutaj stawiamy na jakość, żeby było jasno i pięknie ale też żebyśmy nie wydawali ogromnych pieniędzy na zakup energii, one się będą komponowały z lampami, które będziemy wymieniać na terenie całej gminy w najbliższym czasie. Do marca mają zostać wymienione wszystkie lampy na energooszczędne – dodaje.

Na wyremontowanym rynku pojawiły się także ławki, nowe kosze i oczywiście oczekiwana przez mieszkańców podświetlana fontanna. - Szkoda, że zakończenie prac remontowych przypada na listopad i nie będziemy prawdopodobnie fontanny uruchamiać, zrobimy to dopiero na wiosnę – informuje burmistrz. Fontanna składa się z około 10 dysz, które będą wypuszczały podświetlane strumienie wody. - Będzie to dosyć atrakcyjne i będzie się komponowało z całym zrewitalizowanym rynkiem – zaznacza. Fontanna znajduje się w tej część rynku, w której zazwyczaj odbywają się uroczystości państwowe, ponieważ jej forma jest płaska nie będzie stanowiła problemu podczas większych imprez.

Będzie makieta XVI-sto wiecznego Opatowa

Ciekawostką jest makieta, przedstawiająca wygląd Opatowa w czasach jego świetności na początku XVI wieku. - To makieta pokazująca miasto za panowania Krzysztofa Szydłowieckiego, to będzie dodatkowa atrakcja – tłumaczy Grzegorz Gajewski. - Makieta jest z brązu, o wymiarach 1 na 1.20 metra, zostanie umieszczona w zachodniej części tego głównego placu, bliżej studni, gdzie w ostatnich latach ustawiamy mgiełkę natryskową latem – mówi burmistrz.

Będą także elementy wystawowe, w których będzie można eksponować historie związane z Opatowem, będą to miejsca na banery, zdjęcia i opisy. - Otwieramy się na mieszkańców i turystów. Chcemy by rynek był bardziej przyjazny – podkreśla Grzegorz Gajewski.

Rynek w Opatowie stanie się oazą dla mieszkańców i turystów

Mieszkańcy i turyści znajdą także schronienie wśród drzew. W miejsce starych i schorowanych pojawią się nowe.
- Już w następnym tygodniu zostaną posadzone nowe drzewa dookoła rynku. Pojawi się kilka rodzajów roślin ozdobnych, chcę żeby były wielokolorowe i żeby ich kwitnienie przypadało na dłuższy okres, żeby kwitły na przemian. To będą trzy gatunki drzew, chcę żeby było kolorowo na rynku – mówi burmistrz.

Drzewa, które pojawią się w najbliższych dniach mają średnicę pnia około 14 centymetrów.

Rynek zmienił całkowicie swój wygląd, zmieniona została kostka granitowa na betonową, z czego jak podkreśla burmistrz na pewno ucieszą się panie, które przemierzały rynek w butach na wysokim obcasie. Na ciągach jezdnych również pojawiła się nowa betonowa kostka, która będzie na pewno łatwiejsza w eksploatacji i w razie awarii pod powierzchnią rynku będzie łatwiejsza w demontażu. Kolorystycznie również odznacza się od chodników.

Rewitalizacja rynku oraz dziedzińca urzędu miasta, na którym w tej chwili są prowadzone prace i renowacja schodków na ulicy Lubelskiej, to koszt 3 milionów 400 tysięcy złotych.

Pieniądze pochodzą z programu Rewitalizacja miasta Opatowa, program oprócz rynku obejmuje przebudowę skweru imienia Witolda Gombrowicza, która już została wykonana, przebudowę basenu i przebudowę budynku dawnego więzienia, które jest w tej chwili przygotowywane pod nowy punkt ma mapie turystycznej Opatowa czyli Europejskie Centrum Templariuszy. Łącznie gmina pozyskała na te zadania 12 milionów 300 tysięcy złotych.

Zobaczcie galerię zdjęć rynku w Opatowie po remoncie

Tak opatowski rynek wygląda oświetlony po rewitalizacji
Nowe oświetlenie na opatowskim Rynku! Zobaczcie na zdjęciach jak się prezentuje

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto