Oto miejsca, z których słynie Opatów. Znasz je wszystkie?

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Zobaczcie miejsca, z których słynie Opatów na kolejnych slajdach>>>
Zobaczcie miejsca, z których słynie Opatów na kolejnych slajdach>>>archiwum
Udostępnij:
Opatów - miasto niegdyś zwane Żmigrodem, ma bogatą historię, która zafascynuje każdego kto postanowi odwiedzić to miejsce. Nie brak tu miejsc, które są znane nie tylko mieszkańcom regionu, ale również w innych częściach kraju (i nie tylko). Wybraliśmy osiem najpopularniejszych.

Z tych miejsc słynie Opatów

Początki osadnictwa na dzisiejszym terenie miasta są datowane na przełom X i XI wieków. Gród o nazwie Żmigród powstał pod koniec X lub w początkach XI wieku. Nowa nazwa „Opatów” po raz pierwszy pojawia się w dokumencie Kazimierza Sprawiedliwego z 1189 r. Istnieją przesłanki (m.in. wzmianka w kronice Jana Długosza), że w Opatowie była pierwsza polska komandoria templariuszy założona za czasów Henryka Sandomierskiego, który uczestniczył w krucjatach do Ziemi Świętej u boku rycerzy-zakonników. Pozostałością klasztoru templariuszy ma być rzekomo kolegiata św. Marcina. Podczas najazdu Tatarów w 1502 r. został niemal całkowicie zniszczony. W 1514 r. dobra opatowskie kupił kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki. W tym czasie miasto zostało ufortyfikowane. W okresie powstania styczniowego, miasto było miejscem bitwy pomiędzy oddziałami II korpusu generała Józefa Hauke-Bosaka a Rosjanami. Drugie uderzenie 21 lutego 1864 r. nie było udane. Bitwa opatowska przeszła do historii jako największa, a zarazem ostatnia bitwa powstańcza. W międzywojniu Opatów odwiedził Jarosław Iwaszkiewicz i opisał go w swoich Podróżach po Polsce. W czasie II wojny światowej Opatów był terenem aktywnej działalności podziemnej. Po wojnie w mieście rozwinął się przemysł przetwórczy – spożywczy i włókienniczy.

Najbardziej znane miejsca w Opatowie

O bogatej historii Opatowa opowiadają przede wszystkim jego zabytki. Tworząc galerię sugerowaliśmy się także tym, z czym nasze miasto może kojarzyć się nie tylko mieszkańcom, ale również osobom z zewnątrz, spoza miasta i regionu. Miejmy nadzieję, że przegląd galerii pozwoli Państwu odkrywać najpiękniejsze uroki oraz zakątki Opatowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie