Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mamo tyś płakała"- pamięć o Katyniu i Ukrainie w opatowskiej Szkole Podstawowej numer 1 (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. archiwum szkoły
W Szkole Podstawowej numer 1 imienia generała brygady Stanisława Gano w Opatowie, odbyła się akademia „Katyń - ocalić z niepamięci”.

"Katyń- ocalić od niepamięci" w szkole numer 1 w Opatowie

Akademia przeznaczona dla uczniów klas 4-8 rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor placówki Anna Przygoda powitała uczestników spotkania, w tym burmistrza Opatowa Grzegorza Gajewskiego oraz przewodniczącą Rady Rodziców Jolantę Baran.

Przypomniała złożoność i tragizm zbrodni katyńskiej dokonanej w kwietniu 1940 roku przez sowietów na oficerach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach polskiej policji. Za przykład ilustrujący wpływ tego wydarzenia na losy państwa i rodzin zamordowanych posłużyła jej postać opatowianina, starszego posterunkowego Jana Kawki zamordowanego wówczas w Twerze i pochowanego w Miednoje.

Pięć lat temu, w ramach projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” - posadzono w parku szkolnym dąb pamięci poświęcony Janowi Kawce, a przez cały rok uczniowie szkoły poznawali jego losy. Odbyło się to przy czynnej pomocy rodziny pana Kawki w tym jego wnuczek Moniki Szwagierczak i Anny Rychard. Anna Przygoda nawiązała także do posadzonych w maju 2010 roku dębów, symbolizujących katastrofę smoleńską.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski z kolei mówił o odsłonionego niedawno w Opatowie pomnika Żołnierzy Niezłomnych, a także swoich wizytach na mogiłach polskich oficerów – ofiar zbrodni katyńskiej, jakie odbył w ostatnich latach w ramach Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Nawiązał również do bieżącej sytuacji na Ukrainie. Minutą ciszy uczono ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku i ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.

W dalszej części spotkania uczniowie opatowskiej “Jedynki” w poetycko - muzycznej formie, wspartej prezentacją multimedialną - przypomnieli zgromadzonym na uroczystości gościom oraz koleżankom i kolegom czym była zbrodnia katyńska. Przedstawili opowieść o losach oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, w której ważną rolę odgrywały także dzieje ich żon i dzieci, targające nimi emocje i bezsilność. Szczególnie wzruszający i autentyczny w swoim dramatyzmie, był recytowany podczas akademii wiersz syna Jana Kawki- Zbigniewa, pod tytułem „List od ojca” oraz zdjęcia udostępnione przez córkę Jana Kawki Teresę Sidorowicz.

Na zakończenie akademii uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę pod tytułem „Mamo tyś płakała” ilustrowaną współczesnymi dramatycznymi zdjęciami z polsko - ukraińskiej granicy. Śpiewając piosenkę wykonawcy i widownia prezentowali wykonane przez siebie serduszka w barwach narodowych Ukrainy. Był to z ich strony gest solidarności z narodem ukraińskim doświadczającym współcześnie wojny, przemocy i zbrodni, a także uczniami z Ukrainy, którzy zaczęli niedawno uczyć się w tej szkole. Ta podniosła i wzruszająca chwila zakończyła akademię. Wzruszenie udzieliło się wszystkim

Po zakończeniu uroczystości, delegacje uczniów szkoły, reprezentujące klasy do czwartych do ósmych wraz z nauczycielami, dyrektor Anna Przygoda, burmistrz Grzegorz Gajewski i przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Baran, udali się do szkolnego parku pod tablicę pamiątkową i Katyński Dąb Pamięci. Tam zapalono znicze i położono kwiaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto