Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa domu to dziś zbyt duży wydatek? Część inwestorów musi sprzedać niedokończony budynek

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rosnące koszty budowy domu sprawiają, że inwestorzy robią, co mogą, żeby utrzymać się finansowo na powierzchni.
Rosnące koszty budowy domu sprawiają, że inwestorzy robią, co mogą, żeby utrzymać się finansowo na powierzchni. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Budowa domu zaczyna przerastać finansowo coraz więcej osób. Szalejąca inflacja i drożejące materiały budowlane sprawiają, że część osób musi pożegnać się z marzeniem o domu i sprzedać nieukończony budynek. Zdaniem ekspertów może nas czekać wręcz fala takich sprzedaży domów. Co zaskakujące, coraz więcej osób sprzedaje też niewykończone mieszkania deweloperskie.

Spis treści

Budowę domu trudno ukończyć. Niektórzy są zmuszeni sprzedać

„Pilnie sprzedam dom w stanie surowym”. „Dom na sprzedaż do wykończenia, sprzedaję z przyczyn osobistych”. „Sprzedam działkę z domem w budowie, możliwa zamiana na mieszkanie w bloku”. Takich ogłoszeń w ostatnim czasie przybywa i choć nie jest to wzrost spektakularny, to jednak trudno go przeoczyć. Jak podaje Businessinsider.com.pl, zmienia się też to, kto takie oferty zamieszcza – rok temu były to głównie agencje nieruchomości, a dziś osoby prywatne.

Dlaczego część Polaków decyduje się na sprzedaż nieukończonego domu? Powodów jest wiele. Niektórzy pozbywają się domu z powodu nagłego zdarzenia, które wywróciło do góry nogami wcześniejsze plany – rozwodu, śmierci współmałżonka czy poważnej choroby. Eksperci są jednak zdania, że obecny wzrost liczby domów w budowie na sprzedaż wynika głównie z przyczyn finansowych – coraz wyższych rat kredytów i drożejących materiałów budowlanych.

Choć w czerwcu 2022 r. ceny niektórych materiałów nieco spadły, wcześniej przez wiele miesięcy nieprzerwanie rosły. Pojawiły się też związane z wojną na Ukrainie przejściowe trudności z dostępnością niektórych produktów, m.in. stali. Te problemy na ogół już minęły, jednak inwestor wciąż musi być gotowy na wydatki wyższe niż rok czy dwa lata temu.

od 16 lat

Jeśli chodzi o kredyty, rosnące od jesieni 2021 r. stopy procentowe sprawiły, że coraz trudniej jest je spłacić, a co gorsza, z powodu inflacji pieniądze tracą na wartości. Dla osób, które zaciągnęły kredyt na budowę, poradzenie sobie z zobowiązaniem stało się często bardzo trudne, a w niektórych przypadkach – zwyczajnie niemożliwe.

– Dziś można oszacować, że rata przeciętnego długu jest lub lada moment będzie o około 70 proc. wyższa, niż była jeszcze we wrześniu ubiegłego roku – nie mają wątpliwości Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments.

Nie tylko przerywane budowy świadczą o trudnej sytuacji inwestorów. Według GUS znacznie spadła liczba udzielanych pozwoleń na budowę domu. Wyraźnym sygnałem kłopotów finansowych jest też fakt, że Polacy marzący o budowie wybierają coraz mniejsze projekty domów.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Pośrednicy nieruchomości: na rynku przybędzie niedokończonych domów

Zdaniem części agentów nieruchomości trend wyprzedawania nieukończonych domów będzie się nasilał. Jak pokazało w I kwartale br. badanie Nieruchomosci-online.pl i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 38 proc. pośredników jest zdania, że w tym roku wzrośnie liczba ogłoszeń o domach na sprzedaż. Znaczną część z nich mogą stanowić oferty osób, które z przyczyn finansowych nie są w stanie dokończyć budowy.

– Możemy spodziewać się przypływu na rynek domów w budowie. Ciągle rosnące koszty kredytów i materiałów budowlanych mogą zmusić niektóre osoby do zmiany planów inwestycyjnych. Kosztorysy, które ludzie tworzyli rok, dwa lata temu, dzisiaj nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie każdy jest przygotowany finansowo na wzrost kosztów inwestycji, niektórych może zacząć to przerastać – uważa Ewelina Szymańska z InHome Nieruchomości.

Część pośredników zastrzega jednak, że nawet jeśli taki trend wystąpi, to raczej pod koniec roku. To zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że większość osób nie chce sprzedawać budowanego domu i będzie odwlekać tę decyzję najdłużej, jak to możliwe.

– Powrót na rynek nieruchomości kupionych za kredyty może być ciekawą sprawą, ale jest to temat, który uwidoczni się raczej dopiero w III i IV kwartale – ocenia Piotr Sas-Bojarski z agencji Noble Nieruchomości.

W sprzedaży także niewykończone mieszkania

Nie tylko osoby budujące dom zaczynają mieć problemy finansowe. Według portalu Businessinsider.com.pl rośnie także liczba nowych, niewykończonych mieszkań na sprzedaż, wystawianych nie przez agencje nieruchomości, a przez prywatnych właścicieli. W jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych między kwietniem 2021 a kwietniem 2022 liczba takich ofert wzrosła aż o 39 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że nie znamy motywacji sprzedających. Część przypadków to z pewnością osoby, które musiały zmienić plany przez drożejące kredyty czy nagłą zmianę w życiu. Znaczna część ogłoszeń o sprzedaży niewykończonych mieszkań może jednak pochodzić od inwestorów, którzy odczekali kilka miesięcy, a teraz dzięki rosnącym cenom chcą zbyć lokal z zyskiem.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa domu to dziś zbyt duży wydatek? Część inwestorów musi sprzedać niedokończony budynek - RegioDom.pl

Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto